Ze środków PFRON znajdujących się w dyspozycji powiatu dofinansowana jest działalność dwóch Warsztatów Teraii Zajęcowej w Łazach i Zawierciu. Placówki te oferują usługi w postaci terapii zajęciowe dla 65 osób niepełnosprawnych.
Uczestnikiem WTZ może być osoba niepełnosprawna w znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym z przyczyn upośledzenia umysłowego i chorób psychicznych posiadająca wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności wydanym przez
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności o konieczności terapii zajęciowej. Wskazanie to dotyczy wyłącznie tych osób, które nie są zdolne do wykonywania pracy zawodowej nawet na chronionym rynku pracy.
Zajęcia odbywają sie w 5-ciu osobowych grupach 5 razy w tygodniu po 7 godzin.
Warsztaty w powiecie zawierciańskim zapewniają terapię zajęciową w pracowniach:
WTZ w Zawierciu:
- wikliniarskiej
- plastycznej
- gospodarstwa domowego
- stolarskiej
- ceramicznej
WTZ w Łazach:
- komputerowej
- gospodarstwa domowego
- plastycznej
- zoologiczno - ogrodniczej
- technicznej
Wnioski o przyjęcie do warsztatów przyjmuje warsztat terapii zajęciowej, o przyjęciu decyduje Rada Programowa warsztatu.
Przyjęcie osoby niepełnosprawnej do warsztatu jest konsultowane z PCPR.